kontrola znamienok

7 tipov ako sa zodpovedne správať na slnku

Leto je obdobím úsmevov, pozitívnych emócií, nových zážitkov, relaxu a cestovania. Slniečko je neuveriteľným zdrojom energie, no v tomto období je však aj veľmi intenzívne, čo môžete cítiť na vlastnej koži nielen na dovolenke pri mori, ale aj v našich končinách. Preto je veľmi dôležité správať sa na slnku naozaj zodpovedne a chrániť svoje zdravie. Prevencia je v tomto prípade nevyhnutná. Týchto 7 základných tipov Vám napovie ako na to.

kontrola znamienok

1. Sunscreen, ochranný krém s UV faktorom ( ‘’opaľovací krém’’)

Aplikácia sunscreenu je základom v prevencii nádorových ochorení a stárnutia kože nech máte akýkoľvek typ a farbu pokožky. Ja osobne preferujem nielen pre deti a ľudí s citlivou pokožkou krémy s minerálnym filtrom na báze zinku a titánu(na balení môžete vidieť napr. Zinc Oxide, Titanium Dioxide). Tieto krémy fungujú prakticky po pár minutách po aplikácii na rozdiel od chemických UV filtrov, ktoré fungujú až po cca 20 minutách po aplikácii. Každý typ filtra má svoje výhody a nevýhody. Prevenciou slnečnej alergie sú určite i krémy bez zbytočných parfumácií, konzervantov a iných prídavných farbív a látok. Na zložení záleží.

Ďaľšou dôležitou informáciou na kréme je ochrana proti UVA i UVB žiareniu (ochrana proti stárnutiu, pigmentáciám, spáleniu a riziku vzniku rakoviny) a SPF faktor. Odporúčam používať SPF 30 a 50, ktoré blokujú približne 97% UVB lúčov. Ak si chcete udržať stabilnú ochranu pokožky v priebehu expozície slnečnému žiareniu (i v tieni či v aute), nezabudnite sa natrieť každé 2-3 hodiny znovu a vždy krém reaplikovať po kúpaní, plávaní, osušení uterákom, či pohybovej aktivite.

2. Tyčinka na pery, či uši s UV faktorom

Pri aplikácii krému na Vaše telo a tvár nikdy nezabúdajte aj na Vaše pery. Pokožka je tu veľmi tenká a môže sa takisto ľahko spáliť, nádorové ochorenia kože nevynechávajú ani túto časť tela. Tyčinku môžete  prakticky použiť aj na uši, chrbty rúk a nôh, členky, krk, hlavu, či iné časti tela, na ktoré sa často zabúda.

3. Veľký klobúk, či iná pokrývka hlavy a ochrana zraku

Overte si, či klobúk vytvára dostatočný tieň, aby chránil Vašu tvár a najlepšie aj krk. Šilt síce vytvára tieň, ale len na prednú časť Vašej tváre, bočné strany vynecháva. Vyvarujte sa pokrývkam hlavy s dierkami, či sieťkovanou štruktúrou, tie ľahko prepustia UV žiarenie.

Neprimerané množstvo UV žiarenia môže privodiť aj nepríjemnosti pre Vaše oči a poškodiť Vám zrak. Plus pokožka okolo očí je veľmi citlivá a ľahko vzniká v tejto oblasti spálenie a následne i tvorba vrások. Investujte preto do okuliarov s kvalitným UV filtrom.

4. Oblečenie s UPF (Ultraviolet protection factor)

Výborná varianta nielen pre deti, ktoré rady trávia väčšinu času vo vode, ale aj pre dospelých. Toto oblečenie chráni pred UV žiarením po celú dobu nosenia. Podľa typu výrobcu je vzdušné, príjemne chladivé a človek sa pod ním nepotí. K dispozícii sú nielen plavky, ale aj pokrývky hlavy, tričká, šaty, či nohavice.

5. Pitný režim

Neoddeliteľnou súčasťou letného obdobia je aj zvýšený pitný režim. Ľudia sa viac potia, trávia viac času vonku a na slnku a zabúdajú viac piť. Nezabúdajte dopĺňať telu prospešné tekutiny ako sú voda a minerálka, či letné príjemné ovocné domáce nápoje ☺

6. Oddych vnútri medzi 11-15 hodinou

V tomto čase je slnko najvyššie a jeho sila je najintenzívnejšia. Hrozí tu vyššie riziko, že sa môžete omnoho rýchlejšie spáliť, preto je lepšie tráviť čas na vnútri, doma, pod altánkom, či v hotelovom rezorte a načerpať nové sily.

7. Starostlivosť o pokožku po pobyte na slnku

Čerešničkou na torte pre Vašu pokožku po celom dni je hydratácia a regenerácia krémom či mliekom špeciálne vyvinutým na starostlivosť o pokožku vystavovanú UV žiareniu. Po celom dni strávenom na slnku na záhrade, či na pláži, v piesku a vo vode bude Vaša pokožka skôr vysušená a správny prípravok jej vie pomôcť v regenerácii.

Je dokázané, že nadmerné opaľovanie a opakované spálenie kože zvyšujú riziko vzniku kožných nádorov a to významne. Často v ordinácii počúvam, že sa niekto predsa cielene neopaľuje a preto ochranný krém používať nemusí. Potencionálny vznik rakoviny kože však súvisí aj s celoživotnou akumuláciou UV žiarenia od ranného detstva. A slniečko predsa nesvieti len pri mori, ale aj pri Vašej ceste do práce, na nákup, na prechádzke, pri práci na záhradke, športových aktivitách, pri šoférovaní! či venčení psa.

Preto je v dnešnej dobe dôležité vyzdvihovať význam rozumného správania sa na slnku a základy prevencie. Zodpovednosť je len na Vás.

Prajem Vám príjemné leto a so slniečkom opatrne, nech z neho čerpáte len jeho pozitívne účinky 🙂

Dr. Petra Kňažeková

Splnila som si množstvo snov, z ktorých mojím najväčším bolo vždy stať sa lekárkou a pomáhať ľuďom. Dnes zúročujem svoje skúsenosti a vedomosti, podporujem mladých ľudí v ich ceste stať sa zdravotníkmi a s nadšením sa snažím šíriť dôležité informácie o prevencii a starostlivosti o zdravie.
Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.